Biomiska se může stát vydatným pomocníkem, a to z několika důvodů.
Za prvé – je vyrobena ze zdravotně nezávadného materiálu, kde máte v podstatě jistotu, že proces klíčení nebude ohrožen žádnými bifenyly a jinými toxiny z plastických hmot vyráběných na bázi běžných ropných produktů.
Za druhé – skládá se z několika pater nad sebou a v každém z nich lze nechat klíčit odlišný druh semen – v prvním patře pšenici, ve druhém cizrnu, ve třetím sezamové semínko atd. K nežádoucí interakci nebo kontaminaci mezi nimi nedochází, nemění se tím ani chuť klíčků, ani jejich složení.
Za třetí – jednoduše budete celou soustavu mističek udržovat v čistotě, materiál je kompaktní, není tak snadné jej poškrábat a rozbít a je možné jej umývat i v myčce, nebo běžnými prostředky na nádobí.
Za čtvrté – v průběhu klíčení se musí oživlé plody proplachovat vodou a je nutné je nechávat v miskách pouze vlhké, aby neplesnivěly a nemnožily se na jejich povrchu nežádoucí bakterie. Biomisky na klíčení jsou pro tento proces speciálně přizpůsobené, všechny plody totiž snadno propláchnete vodou naráz a pouze ji necháte okapat. Není třeba klíčící semínka kvůli tomu pracně vysypávat.
Za páté – jsou transparentní, nejsou obarvené a proniká jimi dostatek denního světla, které je pro tvorbu klíčků nutné. Z tohoto důvodu se také nedoporučuje provádět nakličování v barevných PET lahvích, které růstovou fázi blokují potlačováním některých složek spektra slunečního záření.
Klíčení předchází důkladná příprava
Někteří lidé tuto fázi podceňují, anebo o ní vůbec neví a domnívají se, že stačí plody namočit ve vodě a ponechat je svému osudu. V některých případech cosi vzejde, zejména u velkých druhů luštěnin se můžete dočkat prvních klíčků, ale rozhodně tento postup nelze doporučit obecně.
Fáze přípravy spočívá v tom, že je třeba semínka máčet ve vodě, čímž se aktivuje růstová fáze. Ideální je začít navečer a nechat je namočené přes noc, přičemž luštěniny vyžadují až 15 hodin ponoření ve vodě, obiloviny 12 hodin a ostatní menší semínka 6 hodin. Starší kusy můžete nechat namočené déle, klidně i 24 hodin.
Teprve pak se voda slije (je dobré vodu použít na zalévání květin), semena se nasypou do misek a nechají působit pouze nasáklou vlhkostí. Dvakrát za den se misky propláchnou, zbytek vody odkape do spodní nádoby, odkud rostlinky čerpají vlhkost k tvorbě klíčků. Proces klíčení končí zhruba po 3 – 6 dnech, v závislosti na typu semínek.