Česká republika na tom není s odpadem tak hrozně. Pokud se podíváme na statistiky, tak v roce 2017 tato země vyprodukovala 34,5 milionů tun odpadu a z toho 1,5 milionu tun toho nebezpečného. Na jednoho obyvatele této země tedy připadá 3,2 kilo za rok. V jiných zemích však mají spotřebu mnohem vyšší. Odpadky se nejčastěji spalují nebo odváží na skládky, kde se po dobu několika let rozkládají. Například papír se rozkládá 4 měsíce, plechovka 15 let, igelitový sáček či taška 25 let, žvýkačka 50 let, sklo tisíce let, jednorázové pleny 250 let.
A teď si představte to množství a jak dlouho se všechno bude rozkládat. Proto se zavedlo třídění. Jedná se tedy o obnovitelné zdroje. Nejčastěji se třídí papír, sklo a plasty. Z těchto produktů se poté znovu vytváří nové věci. Recyklace však nezůstává bez nepotřebných látek. I z tohoto procesu vznikají nepotřebné látky, které se vyhazují. Například odpadní voda, energie atd. Je to však ekologičtější, než vytvářet nové plasty a šetří se tím více energie a třeba i ropa, ze které se tento druh vyrábí.
Proto vznikají nové skupiny, obchody atd., které se nazývají bez obalu. Například do obchodu můžete přijít s vlastním sáčkem tzv. frusackem, do kterého si dáváte pečivo, do dalšího ovoce a do dalšího zeleninu. Jedná se o sáčky, které vypadají jako z materiálu záclony, jsou průhledné a nahoře mají stahovací gumičku. Tím šetříte sáčky, které byste si jinak na potraviny brali. Jediné, co by Vás mohlo obtěžovat je to, že byste si do krámu museli nosit vlastní tašku na nákup a také tyto frusacky.
Další novinkou jsou obchůdky, do kterých můžete přijít se sklenicemi či jinými nádobami co máte doma a do nich si nakoupíte třeba rýži, čočku, oříšky, sušené ovoce a jiné věci, které se skladují v nádobách. Zde platíte pouze za zakoupené zboží, nenajdete zde žádné sáčky ani krabičky, které by byly neekologické.
Dnešní doba se velice rychle rozvíjí a je dobře, že si lidé uvědomují, že musíme šetřit přírodu.