Před nějakým časem se objevili senioři za volantem auta, které jelo v protisměru na dálnici. Ano, takové manévry nejsou sice prioritou jen důchodců, ovšem experty z dopravního oddělení to přivedlo k průzkumu zrovna této skupiny lidí, kteří se rozhodli vozidlo řídit „na stará kolena“. Jenže lidem, kterým už bylo 65 let, musí lékař vystavit zdravotní potvrzení o tom, že může senior řídit motorové vozidlo.
Na ministerstvu ale mají podezření, že se lékaři v takových případech nechávají často ovlivnit slovy a gesty důchodců a mnohdy je ani neprohlédnou. Pak se také stávají četné dopravní nehody, za něž mohou řidiči starší 70 let. Bohužel nejčastěji se jedná o seniory, pro které je auto důležité. Jsou případy, kdy lidé už hůře chodí, přesto usedají za volant, aby mohli dojet k lékaři nebo na nákup, protože duševně jsou zcela zdraví. Bývá tak hodně citlivou záležitostí takovým lidem omezit nebo zakázat řízení.
Ministerstvo chce zavést důkladnější kontroly jak seniorů, tak lékařů. V praxi by to mohlo vypadat tak, že vydá-li lékař potvrzení pacientovi, který následně způsobí vážnější nehodu, čeká ho postih. Senioři se ale zase tolik bát nemusí, protože šance, že jim lékař nedá razítko, je 1:500. Přestože důchodců ve věku 65 let a více, s platným řidičským průkazem, je 1,3 milionu, o řidičák přišlo „jen“ asi tři tisíce lidí. V konečném výsledku je to ale také způsobeno tím, že mnoho starších lidí, kteří už se na řízení vozidla necítí, se k lékaři pro potvrzení o způsobilosti ani nedostaví. Nejčastější příčinou, proč již řídit nesmí nebo nechtějí, jsou počátky demence nebo Alzheimerovy choroby.
Nemoci související s neurologií se zaslouží o to, aby senior odešel do jakéhosi řidičského důchodu. Na vině jsou také již opožděné reakce na odlišné situace. Věk člověka sice není automaticky rizikem a právně nijak omezen, přesto hodně lidí má omezení po zdravotní stránce. Proto zdravotní organice a pojišťovny pořádají bezplatné akce, například měření zraku, které se objevují ve městech po celém Česku, a kde si mohou nejenom senioři svůj bystrý zrak nechat odborně a zdarma vyšetřit. Revizí by také měla projít pravidla silničního provozu, kde se objeví i povinné zdravotní prohlídky u očního lékaře.