Příběh zázvoru je starý více než 5000 let, kdy starověký čínský filosof Konfucius objevil jeho léčivé síly a Římané ho považovali za symbol bohatství a plodnosti. Ve 13. století byl sušen a expedován do různých koutů světa. V té době byla cena libry zázvoru stejná jako cena celé ovce.
Je jedním z koření, která mají zázračné účinky na naše zdraví. Nejen, že zvyšuje chuť mnoha pokrmů, ale umí si poradit i se zažívacími potížemi, nachlazením a kašlem, ulevuje nám od bolesti, pomáhá proti nespavosti a horečce. Díky přítomnosti antioxidantu zingeronu, který obsahuje, je také dobrý v boji proti zánětu v těle.
Ač je často označovaný jako kořen, jedná se vlastně o stonek, který roste pod zemí. Má velmi pozitivní vliv také na naši krásu. Jeho šťáva může být přidána do obličejových a vlasových masek proti infekci kůže či pokožky hlavy. Mohou za to hlavně jeho antibakteriální a antimikrobiální schopnosti. Zde je návod, jak ji použít k získání zdravé a bezproblémové pokožce hlavy.
Jak udělat masku ze zázvoru proti lupům a svědění pokožky hlavy:
1. Vezměte čerstvý kořen zázvoru a nakrájejte ho na kousky ostrým nožem nebo nastrouhejte
2. Přidejte trochu nakrájeného nebo nastrouhaného zázvoru do vody a nechte jej vařit na nízkém plameni. Barva vody se začne pomalu měnit a po několika minutách bude průsvitně žlutá nebo mírně zablácená
3. Vyjměte vodu z plamene a sceďte ji přes jemné síto
4. Zbytkový zázvor v sítu ještě pořádně promačkejte, abyste získali maximum šťávy
5. Nechte vodu vychladnout a poté ji přelijte do rozprašovače, kterým snadno aplikujete přímo na pokožku hlavy nebo můžete vmíchat do olivového oleje, který nanášíte přímo na pokožku
Nechte masku působit půl hodiny a poté ji opláchněte jemným šamponem proti lupům. Proces opakujte jednou týdně. V případě neúspěchu je důležité poradit se se svým dermatologem o jiném postupu léčby než přírodní cestou.