Mezi superpotravinu výživoví odborníci a specialisté na zdravou výživu zařadili mezi jinými i kustovnici čínskou. Kustovnice je opadavý keř, jehož domovinou je už dle názvu střední a severní Čína a její plody můžeme také znát pod názvem g o d ž i nebo g o j i .
Kustovnice má široký záběr, protože se nepoužívají jen její plody, které u nás známe jako malé červené a zdravé šišulky, ale místní ji využívají téměř celou. A je škoda ji nevyužít. Plody a mladé listy jsou v Číně součástí běžného jídelníčku a přidávají se do salátů. Naopak plody, které známe my a kůra kořenů, jsou využívány v medicínském prostředí.
O góji je známo, že obsahuje polysacharidy a karotenoidy, flavonoidy, volné aminokyseliny, nezbytné vitamíny, mastné kyseliny, steroidy a další důležité látky. Je až k nevíře, jak takový maličký žlutooranžový plod, za jehož zbarvení může velké obsahové množství karotenoidů, dokáže pojmout takovou spoustu léčivých živin!
Pro pořádek si řekněme, že maličké góji obsahuje mnohem více karotenoidů, než třeba známá mrkev!
Z vitamínů obsahuje kustovnice zejména:
- Vitamín B 2 – riboflavin.
- B 1 známý pod názvem thiamin.
- Nezbytný vitamín C, jehož množství je srovnatelné s obsahem céčka v citrusových plodech.
- Dále je to vitamín E, který známe pod pojmenováním tokoferol.
Z minerálních látek góji obsahuje:
- Železo.
- Mangan.
- Zinek.
- Chrom.
- Měď.
- Dvacet jedna stopových prvků, hlavně selen a kobalt.
Dále bychom mohli jmenovat flavonoidy, kumariny, mastné kyseliny, glycerogalaktolipidy, derivát dopaminu – hormonu dobré nálady, volné aminokyseliny, taurin a steroidy.
Máme za to, že již není potřeba vyjmenovávat další složitosti, ale je zapotřebí, abychom si uvědomili, jak je životodárné semínko góji a určitě se vyplatí mít doma góji 1 kilogram – alespoň, ale pozor! Ne nadarmo se říká, že denně bychom měli spořádat m a x i m á l n ě čtyřicet plodů, ne více, a to právě pro velký obsah výživových látek!