Popularita wellness pobytů a dovolených raketově stoupá a kdejaké rekreační zařízení se snaží přistavovat a přestavovat různé prostory, kde by mohla wellness služby nabízet. Jejich kvalita a rozsah se ale značně liší. Proto si před koupí dovolené pořádně pročtěte, případně telefonicky nebo mailem ověřte, co za své peníze dostanete, co je za poplatek a jak to vypadá.
Jako určitou tragédii u naprosté většiny nabídek vidím inzerovanou privátní finskou saunu. Tato nabídka se totiž v drtivé většině případů týká využití sauny na hodinu jedním párem. Ten, kdo toto nabízí, vůbec netuší, jak správné saunování vůbec probíhá. Na místě pak máte problém si saunu zarezervovat na delší dobu, protože jsou termíny rozebrané. Jsou samozřejmě lidé, kterým to je jedno, ale pokud se saunování věnujete, pak potřebujete minimálně 2-3 hodiny, aby mohl 3x proběhnout saunovací cyklus. Některá zařízení nenabízejí finskou saunu, ale infrasaunu.
Pak tu máme bazén, případně vířivku. Veřejná vířivka mě, vzhledem k bakteriím, které se rády v teplé vodě množí, nikdy nepřitahovala. U bazénu věnujte pozornost jho délce a hloubce. Aby to nebylo jen nějaké „plivátko“. A také vstupním časům. Někdy jsou silně omezené. Příjemné je, když hotel zároveň nabízí nějaká cvičení ve vodě.
Velmi příjemný je Kneippův chodník. Je to vlastně vodoléčebná procedura, kde střídavě procházíte bazénky se studenou a teplou vodou, často vyloženými oblázky.
Dalším kamenem úrazu bývají masáže. Dobrého maséra aby člověk pohledal. V hotelech narazíte bohužel často na amatéry s rychlokurzem, kteří to mají jako vedlejší přivýdělek k manikúře, kosmetice a jiným činnostem. Než zaplatíte za masáž drahé peníze, tak se vyptejte na masérovi zkušenosti, certifikáty a případně si nejdříve vezměte nějakou kratší, levnější masáž, abyste viděli, jak vám bude vyhovovat.