Proč?
Matka všech úsporných otázek je sama úsporná. Proč zrovna tenhle kus? Někdy je to jednoduché. Pokud máte za pár dní důležitý pohovor, dává celkem smysl, že si pár dní před ním pořídíte nový kalhotový kostým nebo košili. Čekají-li vás přes léto čtyři svatby (a snad žádný pohřeb) jistě unosíte slušivé letní šaty. Pokud ale jdete na pohovor, nemá smysl si za budoucí výplatu z práce, kterou ještě nemáte, kupovat šaty, a v kalhotovém kostýmu se sice na svatbu jít dá, ale budete vypadat, jak když jste si odskočila z kanceláře. Odnaučte se nákupem řešit problémy v jiných oblastech. Nová halenka zkažené daňové přiznání neopraví, šéfa (nejspíš) neuklidní a hádku s partnerem nevyžehlí, spíš naopak.
Jak moc tě chci?
Existuje jednoduchý test. Pokud vidíte v obchodě něco, co se vám líbí, dejte si tři dny na rozmyšlenou. Po třech dnech se vraťte, a na plavky, svetr nebo tričko se podívejte čerstvýma očima. Uvidíte i věci, které by vám v případě zběsilého nákupu unikly. Všimnete si třeba, že onen koupací úbor má sice nádherný vršek, ale dost pochybně umístěný vzor na spodní části, tričko je sice vaší oblíbené barvě, ale má naprosto nemožné rukávy, a svetr cuckuje už na ramínku. Zkuste si také převést cenu na to, jak dlouho byste na to musela pracovat. Stojí ty boty za dva dny strávené v práci?
Sedíš mi?
Do toho zhubnu/přiberu/nebudu nosit tuhle podprsenku je nejčastější lež sobě sama. Pokud vám něco nesedí už v kabince, dělá vám to divný zadek nebo ramena jako skříň, doma to lepší nebude. Je samozřejmě v pořádku koupit si motivační kousek, pokud jste se rozhodli zhubnout, ale v tom případě by pořadí mělo být hubnutí-oblečení, nikoli naopak. Pokud znáte někoho, kdo zhubnul kvůli jedněm šatům (svatební se nepočítají), pogratulujte mu, ale v drtivé většině případů zůstane malé oblečení viset ve skříni.