Hypotéka je úvěrový produkt, který každoročně přiláká do českých bank tisíce lidí. Podmínky pro její schválení se však s každým rokem zpřísňují. Se stále se zvyšující inflací se nedávno zvýšila i její úroková sazba. Už dávno tedy neplatí, že hypotéku získá v podstatě každý, kdo o ní přijde zažádat. Pojďme si představit alespoň základní podmínky, které jsou u většiny bankovních společností více či méně neměnné.
- Věk
Nejnižší věková hranice, kdy je možné u nás zažádat o úvěr je v současnosti 18 let, tedy plnoletost daná zákonem. Nejvyšší věkovou hranici už zákon nijak blíže neurčuje, je proto možné vycházet pouze z určitého doporučení ČNB, která stanovuje nejvyšší věkovou hranici pro splacení úvěru – 65 let. Pokud si tedy chcete požádat o hypotéku v délce trvání alespoň 20 let, je nutné zažádat do 45 roku života. Jedná se však pouze o doporučení, tudíž je možné setkat se i s daleko vyšší věkovou hranicí. Přesto je zapotřebí zvážit rizika, která s sebou splácení hypotéky v pozdním věku přináší.
- Výše měsíčních příjmů
Bez pravidelných měsíčních příjmů není možné o jakýkoliv úvěrový produkt požádat. Příjem je zapotřebí doložit za pomoci pracovní smlouvy, která je v ideálním případě sjednána na dobu neurčitou. V případě pracovní smlouvy pouze na dobu určitou, je zapotřebí, aby závazek ve prospěch banky byl splacen nejpozději den před uplynutím pracovní smlouvy. Žadatelé ve zkušební či výpovědní lhůtě na půjčku v bance nedosáhnou, neboť pro ni představují až příliš velké riziko.
- Registry dlužníků
V registrech dlužníků je pravidelně zaznamenávána naše platební morálka. V případě bezproblémového splácení našich závazků je později mnohem jednodušší úvěr získat. V opačném případě je ale banka nekompromisní a žádost jednoznačně zamítne. Řešení mohou přinést nebankovní americké hypotéky, které jsou mnohdy nabízeny i takovým žadatelům.