Půjčky, úvěry, hypotéky, leasingy, to všechno zatěžuje většinu českých domácností. Dalo by se říct, že kdo nedluží, není Čech. Proč tomu ale tak je, které půjčky jsou nutné, které ne, a co dělat, když už nezvládáme splácet?
Půjčky nutné, a ty méně nutné
V některých situacích si zkrátka člověk půjčit potřebuje. Málokdo totiž zvládne v brzkém věku našetřit na koupi nemovitosti, někteří pak zase musí řešit opravdu podstatné zdravotní výdaje, či zaplatit dětem výdaje kolem studia. Ne každý totiž zvládá šetřit tolik, aby všechny nečekané výdaje hravě uhradil, a tak nezbývá, než si půjčit. Potom jsou tu i tací, kteří si bez rozmyslu půjčují na vše, ačkoliv to skutečně nepotřebují. Drahý automobil, který si nemohou dovolit, ačkoliv by jim stačil nějaký levnější. Dovolená, na kterou nutně jet nepotřebují. Ohromná svatba, aby se předvedli. A právě z těchto důvodů jsme půjčkami jako národ doslova pohlceni.
Nevýhodné půjčky
Výhodnou půjčku poznáte dle výše úrokové sazby, a také podle toho, jaké jsou k ní vázány poplatky. Výhodné jsou poté hypotéky, jejichž úroková sazba je samozřejmě nižší, protože při vyšší půjčené částce se to bankám vyplatí. Ty ale banky neposkytují jen tak, a dosáhnout na ně je náročné. Pak jsou zde menší, mnohdy již předschválené půjčky, které vám budou banky pomalu nutit, ačkoliv je jejich úrok tak vysoký, že danou částku ve výsledku dokonce přeplatíte.
To ovšem mnoho lidí zjistí až ve chvíli, kdy jich má několik, a nezvládají je splácet. V takovém případě se začnou ptát po refinancování, a konsolidaci půjček, což už jim banka samozřejmě neumožní. Nejlepší je pak obrátit se na nebankovní společnosti, které bez problémů tyto půjčky sloučí a refinancují, a nastaví vám úrokovou sazbu, i délku splácení tak, abyste je splácet zvládali. K tomuto účelu využívá většina jejich klientů služby americké hypotéky, která má parametry hypotéky, avšak lze si půjčit na cokoliv, včetně refinancování, či vyplacení se z exekuce.