Slaná voda v bazénech již není ničím neobvyklým. A už to neplatí ani pouze ve veřejných koupalištích, ale stále více se tato „móda“ rozmáhá i v domácím použití. Nejde ani tak úplně pouze o ten pocit, mít doma moře, jako také o praktickou stránku věci. Tou jsou zejména dezinfekční účinky. Tak jak na to?
Údržba bazénové vody tímto způsobem se stává stále oblíbenější. Zejména proto, že při správné aplikaci není třeba přidávat jiné chlorové přípravky, které často mohou dráždit kůži či způsobovat přemíru její suchosti.
Celkový přechod není ničím příliš složitým, zvládnete jej i bez odborné pomoci. Je třeba ale počítat s tím, že mořská sůl a slaná voda vůbec, působí na kovové materiály korozivně. Proto musí být veškeré bazénové příslušenství a povrch bazénu tomuto faktu přizpůsobené. Kvůli optimálnímu dávkování je třeba také menší investice, kterou představuje salinizační jednotka. To je zařízení, které pomocí elektrolýzy solného roztoku vytvoří jakýsi přírodní chlor, který pak dezinfikuje vodu. Jde to sice i bez něj, v tomto případě je ale nutné nadále používat k čištění chemii, protože nedochází k elektrolytickému procesu a tedy ani k dezinfekci.
A jaké jsou výhody vody ošetřené solí? Nedráždí pokožku, oči a je přirozeně křišťálově čistá. Bývá pouze mírně slaná, navíc eliminuje výskyt virů, bakterií a vodních řas.
Chlorid solný má již v názvu to, co u něj z praktického hlediska hledáme – aktivní chlor. Množství, které vzniká, je ovlivněno hodnotou pH. Pokud jej přestaneme přidávat, přestane také vznikat aktivní chlor a voda tak zůstává bez ochrany. Je proto třeba pravidelné péče.
K účelu zjištění míry slanosti slouží speciální testery. Pomocí testovacích proužků tak lze snadno zjistit, kolik soli se nachází v bazénové vodě, ideální je rozmezí 2500-5000 ppm neboli 2,5-5 kg na m3. Podle uvážení lze ale volit také koncentraci vyšší.